BALLINA

Rubrika BALLINA ėshtė pasuruar me shkrime, intervista dhe video tė ndryshme qė jane bėrė gjatė aktivitetit tim. Do tė keni mundėsi tė informoheni detalisht pėr shumė gjėra tė pėrditshme nė politikėn shqiptare, amerikane dhe botėrore.

BALLINA gjithashtu pėrmban titujt e shkrimeve tė botuara nė kėtė faqe nga interneti dhe njėkohėsisht do keni njoftime pėr aktivitete tė ndryshme nė komunitet. Njoftimet pėr raste vdekjeje dhe vizita ngushėllimi do tė publikohen nė kėtė faqe.


MOS U TALLNI ME TROJET E PUSHTUARA!

Qazim Doda, New York
19 Janar 2013

Lapidari i dėshmorėve tė UĒPMB-sė nė Preshevė ėshtė njė dėshmi se sa tė dobėt jemi ne shqiptarėt kur mė sė shumti kėrkohet unifikim i faktorit politik. Presheva, Bujanovci dhe Medvegja mbetėn zyrtarisht si territor i okupuar pas marrėveshjes sė Konēulit e cila u arrit si rezultat i kompromisit tė njė dhėndėrri tė Serbisė qė e kishte gruan shkinė dhe nė tė njėjtėn kohė ishte edhe ambasador i Amerikės nė Beograd, trysni kishte edhe nga faktori politik shqipėtar i Kosovės. . . lexoni me shume
NUK FRIKESOHEMI NGA ASNJE PERIUDHE KOHORE

Qazim Doda, New York
2 Tetor 2011

Z. Grabovci, ėshtė hera e parė qė ju e vizitoni Amerikėn, ēfarė mund tė na flisni pėr pėrshtypjet tuaja rreth kėsaj vizite?
Lirisht mund tė them se i kam pėrshtypjet mė tė mira nė vizitėn e parė qė po e bėj nė SHBA. Ne ishim kėtu me ftesėn e NAAC, gjegjėsisht tė komunitetit shqiptaro-amerikan nė njė darkė tradicionale, por unė mund tė them se ishte me motiv tjetėr pėr dallim nga e kaluara, sepse pėrderisa komuniteti shqiptaro-amerikan nė pėrgjithėsi mė herėt ka qenė i angazhuar. . . lexoni me shume
SHKRONJA Ē NE UNIFORMAT E UĒK-sė KISHTE DOMETHENIE TE MADHE PER MUA

Qazim Doda, Kosovapress
17 Qershor 2012

Analisti politik dhe gazetari shumėvjeēar nga Shtete e Bashkuara tė Amerikės, Gregory Lima nė njė intervistė ekskluzive pėr Kosovapress shpalosė arsyet e pėrkrahjes sė UĒK-sė nga shteti amerikan. Ai mohon qė luftėtarėt e UĒK-sė, mund tė kenė kryer krime lufte. Karakteri i UĒK-sė, duke u bazuar nė vlerat kulturore, nė tė cilat civilėt nuk ishin nė shėnjestėr dhe unė nuk besoj se shqiptarėt do tė shkonin dhe te shkatėrronin familjet dhe shtėpitė e tyre dhe nuk e shoh nė asnjė mėnyrė. . . shiqoni videon per me shume